9/4/15 – Lernerville Speedway (Working Man 50)

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Results of World of Outlaws Late Model Series ‘Working Man 50’ at Lernerville Speedway (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (1) Shane Clanton/50 $10,550
2. (6) Josh Richards/50 $5,650
3. (8) Frank Heckenast Jr./50 $3,550
4. (12) Davey Johnson/50 $2,500
5. (5) Rick Eckert/50 $2,700

6. (7) Chub Frank/50 $2,250
7. (16) Brandon Overton/50 $2,200
8. (19) Gregg Satterlee/50 $1,350
9. (9) Chase Junghans/50 $1,800
10. (14) Paul Wilmoth Jr./50 $1,600
11. (22) Austin Hubbard/50 $1,150
12. (17) Eric Wells/49 $1,550
13. (13) Morgan Bagley/49 $1,500
14. (23) Tim McCreadie/49 $1,550
15. (24) Boom Briggs/49 $1,400
16. (4) Darrell Lanigan/48 $1,450
17. (26) Gary Lyle/48 $770
18. (2) Alex Ferree/41 $750
19. (18) Bump Hedman/41 $730
20. (15) Mike Norris/37 $700
21. (25) Ken Schaltenbrand Jr./36 $700
22. (11) Jared Miley/15 $700
23. (21) Michael Lake/9 $700
24. (10) Billy Moyer/7 $825
25. (20) Matt Lux/6 $700
26. (3) Kenny Pettyjohn/5 $700

* Earnings include Winners Circle program and cash contingency award bonuses

Time of Race: 31 Mins., 58.192 Secs.
Margin of Victory: 0.932 Secs.
Yellow Flags: 5 (laps 5, 7, 8, 42, 48)
Lap Leaders: Clanton (1-50)
Provisional Starters: McCreadie, Briggs (WoO); Schaltenbrand, Lyle (track)
WoO LMS ‘Bonus Bucks’ Winner: Wilmoth ($500)
WoO LMS Rookie of the Race: Overton ($250)

Ohlins Shocks Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

Group ‘A’

1. 18c-Chase Junghans, Manhattan, Kan., 15.933
2. 29-Darrell Lanigan, Union, Ky., 15.972
3. 25z-Mason Zeigler, Chalk Hill, Pa., 15.976
4. 1-Josh Richards, Shinnston, W.Va., 16.035
5. 1*-Chub Frank, Bear Lake, Pa., 16.101
6. 21-Billy Moyer, Batesville, Ark., 16.112
7. 39-Tim McCreadie, Watertown, N.Y., 16.126
8. 27-Michael Lake, Uniontown, Pa., 16.211
9. 25-Shane Clanton, Zebulon, Ga., 16.24
10. B1-Paul Wilmoth Jr., Clarksburg, W.Va., 16.307
11. 14M-Morgan Bagley, Tyler, Texas, 16.386
12. 18-Eric Wells, Hazard, Ky., 16.458
13. 14-Dan Angelicchio, Greensburg, Pa., 16.56
14. 3-Dan Swartzlander, Freeport, Pa., 16.572
15. 93-Pancho Lawler, Hanover, Pa., 16.701
16. 29s-Ken Schaltenbrand, Sarver, Pa., 16.701
17. 75-Colton Flinner, Allison Park, Pa., 16.825
18. 10L-Gary Lyle, Hyde Park, Pa., 16.981
19. 7x-Herman Bertolini, Creighton, Pa., 17.437
20. 77-Jordan Yaggy, Rochester, Minn., 21.689
21. 22-Gregg Satterlee, Indiana, Pa., N/T

Group ‘B’

1. 11-Austin Hubbard, Seaford, Del., 15.797
2. 10-Alex Ferree, Saxonburg, Pa., 15.912
3. 99Jr-Frank Heckenast Jr., Frankfort, Ill., 15.933
4. 7V-Rick Eckert, York, Pa., 15.994
5. 38-Kenny Pettyjohn, Millsboro, Del., 16.072
6. 76-Brandon Overton, Evans, Ga., 16.087
7. 72-Michael Norris, Sarver, Pa., 16.126
8. 111-Matt Lux, Franklin, Pa., 16.2
9. 99b-Boom Briggs, Bear Lake, Pa., 16.305
10. 1J-Davey Johnson, Latrobe, Pa., 16.403
11. H1-Jared Miley, South Park, Pa., 16.431
12. B22-Bump Hedman, Sugar Grove, Pa., 16.656
13. 4J-John Mollick, Toronto, Ohio, 16.718
14. 66-Todd Bachman, Natrona Heights, Pa., 16.762
15. 88-Chuck Sarver, West Sunbury, Pa., 16.875
16. 73-Devin Lewis, St. Mary’s, Pa., 17.198
17. 3d-Bill Davis, DuBois, Pa., 17.583
18. 44G-Derek Stefanick, Oakdale, Pa., 17.737
19. 7-Ross Robinson, Georgetown, Del., 18.203
20. 23T-Tony Burke, Sarver, Pa., 18.739
21. c33-Chris Casner, Mifflintown, Pa., N/T

Heat No. 1 (10 laps – Top 4 Transfer): Frank, Clanton, Junghans, Bagley, Angelicchio, Satterlee, Lawler, Bertolini, Flinner, Zeigler, McCreadie.

Heat No. 2 (10 laps – Top 4 Transfer): Lanigan, Richards, Moyer, Wilmoth, Wells, Lake, Schaltenbrand, Yaggy, Lyle, Swartzlander.

Heat No. 3 (10 laps – Top 4 Transfer): Heckenast, Pettyjohn, Miley, Norris, Sarver, Mollick, Davis, Briggs, Robinson, Hubbard (DNS) Casner.

Heat No. 4 (10 laps – Top 4 Transfer): Eckert, Ferree, Johnson, Overton, Hedman, Lux, Bachman, Lewis, Stefanick, Burke.

B-Main No. 1 (10 laps – Top 3 Transfer): Wells, Satterlee, Lake, Lawler, Lyle, Flinner, Bertolini, McCreadie, Angelicchio, Schaltenbrand, Yaggy, Swartzlander, Zeigler.

B-Main No. 2 (10 laps – Top 3 Transfer): Hedman, Lux, Hubbard, Bachman, Sarver, Robinson, Davis, Stefanick, Mollick, Lewis, Briggs, Burke (DNS) Casner.

Related Posts

Which Schedule Would You like to Add to Your Calendar