9/13/13 – Belle-Claire Speedway/Belleville, IL (Photobilly 50)

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Results of World of Outlaws Late Model Series ‘Photobilly 50’ at Belle-Clair Speedway (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (8) Brandon Sheppard/50 $10,050
2. (6) Shane Clanton/50 $5,550
3. (11) Rick Eckert/50 $3,650
4. (3) Shannon Babb/50 $2,500
5. (1) Brian Shirley/50 $2,000

6. (24) Bobby Pierce/50 $2,400
7. (20) Bub McCool/50 $1,950
8. (15) Billy Moyer/50 $1,400
9. (19) Morgan Bagley/50 $2,050
10. (2) Tim Fuller/50 $1,750
11. (13) Billy Moyer Jr./50 $1,200
12. (18) Ryan Unzicker/50 $1,250
13. (16) Tyler Reddick/50 $1,200
14. (12) Eric Wells/50 $1,750
15. (7) Jason Feger/50 $1,200
16. (10) Chub Frank/50 $1,750
17. (4) Darrell Lanigan/48 $1,850
18. (22) Daryn Klein/34 $1,250
19. (5) Josh Richards/34 $1,850
20. (14) Matt Taylor/29 $1,200
21. (23) Tim McCreadie/20 $1,850
22. (9) Randy Korte/13 $1,200
23. (17) Rick Salter/6 $1,225
24. (21) Brent Kreke/6 $1,200

* Earnings include Winners Circle program and cash contingency award bonuses

Time of Race: 32 Mins., 11.636 Secs.
Yellow Flags: 7 (laps 6, 13, 21, 30, 34, 39, 43)
Lap Leaders: Shirley (1-13); Richards (14-23); Sheppard (24-50)
Provisional Starters: McCreadie, Pierce
Rookie of the Race: Bagley ($250)
WoO LMS ‘Bonus Bucks’ Winner: Pierce ($500)

Ohlins Shocks Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

Group ‘A’

1. 3s-Brian Shirley/Chatham, IL 11.253
2. 25F-Jason Feger/Bloomington, IL 11.315
3. 19-Tim Fuller/Watertown, NY 11.414
4. 28-Dennis Erb Jr./Carpentersville, IL 11.442
5. 21Jr.-Billy Moyer Jr./Batesville, AR 11.535
6. 29-Darrell Lanigan/Union, KY 11.568
7. 81-Randy Korte/Highland, IL 11.694
8. 1*-Chub Frank/Bear Lake, PA 11.707
9. 39-Tim McCreadie/Watertown, NY 11.709
10. 14M-Morgan Bagley/Longview, TX 11.729
11. 1s-Rick Salter/Aviston, IL 11.888
12. 24T-Matt Taylor/Springfield, IL 11.939
13. 33-Steve Lampley/Benton, IL 11.968
14. 27M-Rodney Melvin/Benton, IL 11.973
15. 13-Brent Kreke/Fairview Heights, IL 11.981
16. 30-Mark Voigt/Marine, IL 12.008
17. 22-Charlie McKenna/Clear Lake, IA 12.193
18. 42-Steve Lach/Brownstown, IL 12.206
19. 27s-Mike Schulte/Summerfield, IL
20. 16H-Mike Hammerle/St. Charles, MO 12.401
21. 10-Rick Standridge/Collinsville, IL 12.419
22. 32G-Vince Grondzki/Belleville, IL 12.518
23. 27-Greg Kimmons/Pleasant Plains, IL 12.566
24. 12-Richie Standridge/Caseyville, IL 12.970

Group ‘B’

1. 25-Shane Clanton/Zebulon, GA 11.515
2. b5-Brandon Sheppard/New Berlin, IL 11.570
3. 21-Billy Moyer/Batesville, AR 11.615
4. 18-Eric Wells/Hazard, KY 11.769
5. 24-Rick Eckert/York, PA 11.778
6. 18b-Shannon Babb/Moweaqua, IL 11.790
7. 32-Bobby Pierce/Oakwood, IL 11.851
8. 6K-Michael Kloos/Trenton, IL 11.858
9. 1-Josh Richards/Shinnston, WV 11.865
10. 11-Tyler Reddick/DuQuoin, IL 11.897
11. 24U-Ryan Unzicker/El Paso, IL 11.999
12. 57J-Bub McCool/Vicksburg, MS 12.072
13. 25M-Frankie Martin/Tamaroa, IL 12.155
14. 10K-Daryn Klein/Fairview Heights, IL 12.187
15. T4-Adam Tischhauser/Greenville, IL 12.274
16. 12T-Dave Thornton/Trenton, IL 12.286
17. 87-Jason Zobrist/Highland, IL 12.290
18. 95-Andrew Johns/Belleville, IL 12.357
19. 45-C.J. Simpson/O’Fallon, IL 12.418
20. 22-Daniel Jacober/Highland, IL 12.454
21. 316-Garrett Russell/Worden, IL 12.588
22. 66-Jim Gibson/O’Fallon, IL 12.796
23. 21T-Trevor Thornton/Trenton, IL 13.291

Heat No. 1 (10 laps – Top 4 Transfer): Shirley, Fuller, Korte, Moyer Jr., Salter, Kreke, McCreadie, Schulte, Rick Standridge, Kimmons, McKenna, Lampley

Heat No. 2 (10 laps – Top 4 Transfer): Feger, Lanigan, Frank, Taylor, Erb, Bagley, Voigt, Melvin, Lach, Richie Standridge, Hammerle, Grondzki

Heat No. 3 (10 laps – Top 4 Transfer): Clanton, Richards, Eckert, Moyer, Unzicker, Zobrist, Tischhauser, Martin, Simpson, T. Thornton, Pierce, Russell

Heat No. 4 (10 laps – Top 4 Transfer): Sheppard, Babb, Wells, Reddick, Klein, McCool, Johns, Jacober, Thornton, Gibson, Kloos

B-Main No. 1 (12 laps – Top 3 Transfer): Salter, Bagley, Kreke, Melvin, Erb, Hammerle, Lach, McKenna, Schulte, Kimmons, Richie Standridge, Grondzki, McCreadie, Lampley, Rick Standridge, Voigt

B-Main No. 2 (12 laps – Top 3 Transfer): Unzicker, McCool, Klein, Johns, Zobrist, Tischhauser, D. Thornton, Simpson, Jacober, Gibson, Russell, T. Thornton, Martin, Pierce

Related Posts

Which Schedule Would You like to Add to Your Calendar