9/1/13 – Selinsgrove (PA) Speedway (Late Model National Open)

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Results of World of Outlaws Late Model Series Late Model National Open Presented by Jeff’s Auto Body & Recycling Center at Selinsgrove Speedway (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (4) Darrell Lanigan/50 $10,650
2. (2) Rick Eckert/50 $5,750
3. (6) Matt Cochran/50 $3,500
4. (10) Josh Richards/50 $3,150
5. (5) Shane Clanton/50 $2,550

6. (3) Dan Stone/50 $1,700
7. (9) Gregg Satterlee/50 $1,550
8. (8) Tim McCreadie/50 $2,000
9. (11) Morgan Bagley/50 $2,000
10. (17) Jeff Rine/50 $1,100
11. (1) Eric Wells/50 $1,600
12. (7) Coleby Frye/49 $1,050
13. (14) Vic Coffey/49 $950
14. (18) Dylan Yoder/49 $1,000
15. (19) Bub McCool/49 $1,400
16. (21) Jim Yoder/49 $800
17. (15) Bryan Bernheisel/49 $770
18. (24) Chad Hollenbeck/49 $750
19. (23) Tim Fuller/48 $1,280
20. (13) Jimmy Mars/38 $700
21. (22) Clint Smith/22 $1,250
22. (20) Kenny Pettyjohn/21 $700
23. (16) Donnie Schick/17 $700
24. (25) Jim Bernheisel/1 $700
25. (12) Chub Frank/0 $1,275

* Earnings include Winners Circle program and cash contingency award bonuses

Time of Race: 20 Mins., 25.512 Secs.
Margin of Victory: 2.859 Secs.
Yellow Flags: 1 (start)
Lap Leaders: Eckert (1-13); Lanigan (14-50)
Provisional Starters: Fuller, Hollenbeck (WoO); J. Bernheisel (track)
Rookie of the Race: Bagley ($250)
WoO LMS ‘Bonus Bucks’ Winner: Cochran ($500)

Ohlins Shocks Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

Group ‘A’

1. 25-Shane Clanton/Zebulon, GA 19.244
2. 24-Rick Eckert/York, PA 19.366
3. 18-Eric Wells/Hazard, KY 19.442
4. 39-Tim McCreadie/Watertown, NY 19.457
5. 22-Gregg Satterlee/Rochester Mills, PA 19.602
6. 1-Josh Richards/Shinnston, WV 19.652
7. 28-Jimmy Mars/Menomonie, WI 19.747
8. 32c-Vic Coffey/Caledonia, NY 19.768
9. 19-Tim Fuller/Watertown, NY 19.776
10. 57J-Bub McCool/Vicksburg, MS 19.787
11. 15-Scott Flickinger/Elliottsburg, PA 19.789
12. 2J-Jeff Rine/Danville, PA 19.812
13. 119-Jim Bernheisel/Lebanon, PA 20.139
14. 26-Jerry Bard/Shippensburg, PA 20.196
15. 24J-Jim Yoder/Selinsgrove, PA 20.216
16. 61T-Kenny Trevitz/Winfield, PA 20.445
17. 9-Hayes Mattern/Beavertown, PA 20.637
18. c33-Chris Casner/Mifflintown, PA 21.067

Group ‘B’

1. F1-Coleby Frye/Dover, PA 19.477
2. 16-Matt Cochran/Williamsport, PA 19.618
3. 14M-Morgan Bagley/Longview, TX 19.624
4. 29-Darrell Lanigan/Union, KY 19.641
5. 38-Kenny Pettyjohn/Millsboro, DE 19.756
6. 1*-Chub Frank/Bear Lake, PA 19.866
7. 21d-Dan Stone/Thompson, PA 19.884
8. 6-Jamie Lathroum/Mechanicsville, MD 19.885
9. 4DS-Chad Hollenbeck/Kingsley, PA 20.089
10. 6s-Donnie Schick/Middleburg, PA 20.113
11. 24Y-Dylan Yoder/Selinsgrove, PA 20.201
12. 44-Clint Smith/Senoia, GA 20.220
13. 21-Matt Lux/Franklin, PA 20.320
14. 99z-Dave Zona/Montrose, PA 20.371
15. 119B-Bryan Bernheisel/Jonestown, PA 20.440
16. 72-Pancho Lawler/Glenville, PA 20.637
17. 88-Tony Adams/Sunbury, PA 20.658
18. 90-Kyle Rhoads/Sunbury, PA 21.586

Heat No. 1 (10 laps – Top 4 Transfer): Clanton, Wells, Satterlee, Mars, Fuller, J. Bernheisel, J. Yoder, Flickinger, Mattern

Heat No. 2 (10 laps – Top 4 Transfer): McCreadie, Eckert, Richards, Coffey, Rine, McCool, Bard, Trevitz, Casner

Heat No. 3 (10 laps – Top 4 Transfer): Frye, Stone, Bagley, B. Bernheisel, K. Pettyjohn, D. Yoder, Hollenbeck, Adams, Lux

Heat No. 4 (10 laps – Top 4 Transfer): Lanigan, Cochran, Frank, Schick, Zona, Smith, Lawler, Rhoads, Lathroum

B-Main No. 1 (12 laps – Top 3 Transfer): Rine, McCool, J. Yoder, Flickinger, Casner, Trevitz, Bard, Fuller, J. Bernheisel (DNS) Mattern

B-Main No. 2 (12 laps – Top 3 Transfer): D. Yoder, Pettyjohn, C. Smith, Hollenbeck, Zona, Lathroum, Lawler, Adams, Rhoads, Lux

Related Posts

Which Schedule Would You like to Add to Your Calendar