7/2/05 – Stateline Speedway/Busti, NY

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Results of WoO Late Model Series at Stateline Speedway (Finish Pos./Start Pos./Driver/Laps Completed/Earnings):

1. (2) John Blankenship 50 $10,000
2. (4) Billy Moyer 50 $6,000
3. (9) Shane Clanton 50 $3,500
4. (1) David Hess 50 $2,500
5. (6) Dick Barton 50 $2,200
6. (8) Steve Francis 50 $2,000
7. (12) Dutch Davies 50 $1,800
8. (14) Doug Eck 50 $1,600
9. (10) Bump Hedman 50 $1,400
10. (11) Rick Eckert 50 $1,200
11. (20) Darrell Lanigan 50 $1,000
12. (42) Todd Andrews 50 $900
13. (21) Scott Bloomquist 50 $800
14. (19) Chub Frank 50 $700
15. (18) Randy Lobb 50 $700
16. (16) Scott Johnson 50 $700
17. (22) Dale McDowell 50 $700
18. (24) Dan Schlieper 50 $700
19. (23) Tim McCreadie 50 $700
20. (17) Josh Richards® 50 $700
21. (26) Eric Jacobsen 49 $700
22. (3) Clint Smith 43 $700
23. (25) Matt Urban 42 $700
24. (7) Jeff Hoffman 40 $700
25. (5) Chad Ruhlman 33 $700
26. (13) Rich Gardner 24 $700

Time 0f Race: 18 mins, 25.475 sec.
Yellow Flags: One – Lap 43.
Red Flags: None
Lap Leaders: Hess 1-18, Blankenship 19-50.
Provisional Starters: McCreadie, Schlieper; Jacobson, Urban (Promoter’s Option).
Car Count: 53.

Time Trials Results (Pos./Best Lap/Car No./Driver/Hometown):

1 17.025 5wp Eric Jacobsen/Seacliff, CA
2 17.112 0 Scott Bloomquist/Mooresburg, TN
3 17.137 23 John Blankenship/Williamson, WV
4 17.140 2J Scott Johnson/Wattsburg, PA
5 17.144 24 Rick Eckert/York, PA
6 17.167 87R Chad Ruhlman/Bemus Point, NY
7 17.248 21 Billy Moyer/Batesville, AR
8 17.253 44 Clint Smith/Senoia, GA
9 17.262 25 Shane Clanton/Locust Grove, GA
10 17.270 44H David Hess/Waterford, PA
11 17.295 28B Dick Barton/Ashville, NY
12 17.306 40 Dutch Davies/Warren, PA
13 17.310 19J Davey Johnson/Greensburg, PA
14 17.317 15 Steve Francis/Ashland, KY
15 17.324 99B Rick Briggs/Bear Lake, PA
16 17.348 39 Tim McCreadie/Watertown, NY
17 17.354 1 Josh Richards®/Shinnston, WV
18 17.367 2V Chad Valone/Warren, PA
19 17.382 1G Rich Gardner/Waterford, PA
20 17.399 03 Doug Eck/Corry, PA
21 17.417 42 Todd Andrews/Eldred, PA
22 17.420 22 Bump Hedman/Suagr Grove, PA
23 17.420 15H Steve Halpainy/Ashville, NY
24 17.456 28L Randy Lobb/Jamestown, NY
25 17.474 1* Chub Frank/Bear Lake, PA
26 17.484 12B Andy Boozel/Clymer, NY
27 17.487 9J Rick Isadore/Cyclone, PA
28 17.529 3s David Scott/Garland, PA
29 17.533 29 Darrell Lanigan/Union, KY
30 17.547 28J John Lobb/Frewsburg, NY
31 17.597 32H Jeff Hoffman/Clarendon, PA
32 17.630 71D Ron Davies/warren, PA
33 17.631 28E Ed Carley/Freedom, NY
34 17.635 17M Dale McDowell/Chickamauga, GA
35 17.645 77 Randy Schearer/Fenton, MI
36 17.646 76 Andy Kania/Waterford, PA
37 17.649 143 Miles Stitzinger/Warren, PA
38 17.673 25B Bob Craig/Spartansburg, PA
39 17.674 61S Ward Schell/Warren, PA
40 17.689 4L David Lyon/Corry, PA
41 17.690 9 Dan Schlieper/Sullivan, WI
42 17.696 5G Scott Gurdak/Corry, PA
43 17.705 9B Paul Briggs/Ashville, NY
44 17.708 22B Darrell Bossard/Centerville, PA
45 17.735 1U Matt Urban/North East, PA
46 17.758 9K Mike Knight/Ripley, NY
47 17.782 59 Bill Cunningham/Jefferson, OH
48 17.785 78R Rod Maloy/Panama, NY
49 17.958 26G George Labarbera/Sugar Grove, PA
50 17.972 91 Billy Decker/Unadilla, NY
51 18.216 5B Kirk Bradley/Great Valley, NY
52 18.288 88 Ted Kosinski/Lakewood, NY
53 NT 90 Wally Fox/Cooperstown, PA

Heat #1 (10 Laps-Top 3 Advance): Moyer, Hoffman, Gardner, Frank, P. Briggs, Jacobson, Stitzinger, D. Johnson, LaBarbera

Heat #2 (10 Laps-Top 3 Advance): Smith, Francis, Eck, Boozel, Bloomquist, Bossard, R.Davies, Decker, Craig

Heat #3 (10 Laps-Top 3 Advance): Blankenship, Clanton, Andrews, Urban, Carley, Isadore, Schell, Bradley, R. Briggs

Heat #4 (10 Laps-Top 3 Advance): Hess, Hedman, S. Johnson, Scott, McDowell, McCreadie, Lyon, Knight, Kosinski

Heat #5 (10 Laps-Top 3 Advance): Barton, Eckert, Richards, Lanigan, Schlieper, Halpainy, Cunningham, Schearer

Heat #6 (10 Laps-Top 3 Advance): Ruhlman, D. Davies, R. Lobb, Valone, Kania, J. Lobb, Gurdak, Maloy

“B” Main #1 (12 Laps-Top 2 Advance): Frank, Bloomquist, Urban, P. Briggs, Decker, Carley, Jacobson, Bossard, LaBarbera, Bradley, Craig, R. Briggs, Isadore, Boozel, Stitzinger, Davies, Schell, Johnson

“B” Main #2 (12 Laps-Top 2 Advance): Lanigan, McDowell, Scott, Valone, Kania, Halpainy, Schlieper, Lyons, Cunningham, J. Lobb, Gurdak, Knight, Koskinski, Maloy, Shearer, McCreadie

Dash (6 Laps-Finish Determines First three Rows Of Feature): Hess, Blankenship, C.Smith, Moyer, Ruhlman, Barton

Related Posts

Which Schedule Would You like to Add to Your Calendar