6/5/05 – Dakota State Fair Speedway/Huron, SD

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Results of WoO Late Model Series at Dakota State Fair Speedway (Finish Pos./Start Pos./Driver/Laps Completed/Status/Earnings):

1. (24) Tim McCreadie 50 Running $10,000
2. (2) Darrell Lanigan 50 Running $6,000
3. (1) Rick Eckert 50 Running $3,500
4. (6) Clint Smith 50 Running $2,500
5. (4) Dale McDowell 50 Running $2,200
6. (9) Billy Moyer 50 Running $2,000
7. (5) Steve Francis 50 Running $1,800
8. (17) Josh Richards® 50 Running $1,600
9. (8) John Blankenship 50 Running $1,400
10. (3) Justin Fegers 50 Running $1,200
11. (10) Dan Schlieper 49 Running $1,000
12. (7) Brad Seng 49 Running $900
13. (13) Chub Frank 47 Mechancial $800
14. (15) Eric Mass 26 Mechanical $700
15. (22) Mike Stadel 25 Mechanical $700
16. (20) John Bey 23 Mechanical $700
17. (14) Brian Birkhofer 10 Mechanical $700
18. (11) Joel Cryderman 7 Mechanical $700
19. (23) Eddie Kirchoff 7 Mechanical $700
20. (16) Chad Chenoweth 4 Mechanical $700
21. (12) Jeff Wildung 3 Mechanical $700
22. (18) Chad Becker 3 Mechanical $700
23. (21) Shawn Malsam 3 Mechancial $700
24. (19) Kent Arment 0 Mechanical $700

Time of Race: 38:00.898
Yellow Flags: Five – Laps 0, 3, 7, 10, 47
Red Flags: None
Lap Leaders: Lanigan 1-48, McCreadie 49-50
Rookie of the Race: Richards
Provisional Starters: Kirhcoff, Stadel

Time Trials Results (Pos./Car No./Driver/Hometown/Best Lap):

1. 39-Tim McCreadie/Watertown,NY 17.951
2. 29-Darrell Lanigan/Union,KY 17.970
3. F15-Justin Fegers/Mound,MN 18.027
4. 44-Clint Smith/Senoia,GA 18.038
5. 15-Steve Francis 18.109
6. 17M-Dale McDowell/Chickamauga,GA 18.115
7. 5K-Eddie Kirchoff/Gillette,WY 18.361
8. 24-Rick Eckert/York,PA 18.408
9. 1-Josh Richards®/Shinnston,WV 18.430
10. 50-Jeff Wildung/Nassau,MN 18.570
11. 51-Joel Cryderman/Thunder Bay,ONT 18.602
12. 9-Dan Schlieper/Sullivan,WI 18.627
13. 1*-Chub Frank/Bear Lake,PA 18.649
14. 23-John Blankenship/Williamson,WV 18.742
15. 12S-Brad Seng/Grand Forks,ND 18.749
16. 15B-Brian Birkhofer/Muscatine,IA 18.757
17. 21-Billy Moyer/Batesville,AR 18.805
18. 7C-Chad Chenoweth/Huron,SD 18.85O
19. 7-Mike Stadel/Rapid City,SD 18.958
20. 12-Chad Becker/Aberdeen,SD 18.984
21. 9A-Kent Arment/Aberdeen,SD 18.985
22. 8-Shawn Malsam/Aberdeen,SD 19.083
23. 44M-Eric Mass/Rapid City,SD 19.177
24. 00-Mitch Johnson/Hickson,ND 19.295
25. 22-Randy Schilling/Britton,SD 19.514
26. 1K-Nathan Kjerstad/Quinn,SD 19.607
27. 82-John Bey/Deadwood,SD 19.658
28. 3-Lorin Johnson/Miller,SD 19.720
29. 20F-Jason Fritzsche/Tea,SD 20.179
30. 10X-Robert Bitz/Aberdeen,SD 20.683
31. 1D-Brian Diede/Aberdeen,SD NT

Heat #1 (10 Laps-Top 4 Advance): McCreadie, Francis, Moyer, Frank, Richards, Arment, Schilling, Fritzsche-NS

Heat #2 (10 Laps-Top 4 Advance): Lanigan, McDowell, Blankenship, Wildung, Chenoweth, Malsam, Kjerstad, Bitz

Heat #3 (10 Laps-Top 4 Advance): Fegers, Seng, Cryderman, Mass, Bey, Kirchoff, Stadel, Diede-NS

Heat #4 (10 Laps-Top 4 Advance): Eckert, Smith, Schlieper, Birkhofer, M. Johnson, Becker, L. Johnson

“B” Main (12 Laps-Top 6 Advance): Richards, Chenoweth, Arment, Becker, Malsam, Bey, Schilling, Kirchoff, Kjerstad, M. Johnson, Stadel, L. Johnson-NS, Fritzsche-NS, Bitz-NS,Diede-NS

Dash (4 Laps-Finish Determines First Two Rows Of Feature): Eckert, Lanigan, Fegers, McCreadie

Related Posts

Which Schedule Would You like to Add to Your Calendar