6/24/11 – Lernerville Speedway/Sarver, PA (Firecracker 100 Preliminary Night 2)

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Results of WoO Late Model Series Firecracker 100 Presented by GottaRace.com Preliminary A-Main No. 2 at Lernerville Speedway (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (3) Scott Bloomquist/30 $6,125
2. (4) Rick Eckert/30 $3,100
3. (2) Clint Smith/30 $2,050
4. (9) Jonathan Davenport/30 $1,750
5. (6) Josh Richards/30 $1,550
6. (5) Pat Doar/30 $1,550
7. (7) Tim McCreadie/30 $1,250
8. (18) Dale McDowell/30 $1,100
9. (11) Chub Frank/30 $1,100
10. (8) Steve Shaver/30 $1,000
11. (10) Bub McCool/30 $1,400
12. (14) Darrell Lanigan/30 $875
13. (15) Tyler Reddick/30 $800
14. (13) Mike Marlar/30 $725
15. (16) Davey Johnson/30 $700
16. (17) Dan Stone/30 $680
17. (20) Steve Francis/30 $670
18. (1) Austin Hubbard/30 $710
19. (25) Shane Clanton/30 $690
20. (21) Rick ‘Boom’ Briggs/29 $620
21. (19) Jared Hawkins/29 $600
22. (27) John Lobb/29 $600
23. (23) Coleby Frye/17 $600
24. (12) Tim Fuller/12 $650
25. (22) Brady Smith/0 $600
26. (24) Matt Lux/0 $600
27. (26) Vic Coffey/0 $650

* Earnings include cash contingency award bonuses

Time of Race: 12 Mins., 52.569 Secs.
Margin of Victory: 0.716 Secs.
Yellow Flags: 1 (Lap 21)
Lap Leaders: C. Smith (1-13); Bloomquist (14-30)
Provisional Starters: Clanton, Coffey, Lobb
Rookie of the Race: Doar ($250)
WoO LMS ‘Bonus Bucks’ Winner: McCool ($500)

Ohlins Shocks Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

1. 0-Scott Bloomquist/Mooresburg, TN 15.226
2. 6-Steve Shaver/Vienna, WV 15.276
3. 11-Tyler Reddick/Corning, CA 15.310
4. 44-Clint Smith/Senoia, GA 15.312
5. 11d-Pat Doar/New Richmond, WI 15.320
6. 19H-Austin Hubbard/Seaford, DE 15.395
7. 39-Tim McCreadie/Watertown, NY 15.421
8. 1-Josh Richards/Shinnston, WV 15.445
9. 18W-Eric Wells/Hazard, KY 15.477
10. 57J-Bub McCool/Vicksburg, MS 15.508
11. 99B-Rick ‘Boom’ Briggs/Bear Lake, PA 15.509
12. 19-Tim Fuller/Watertown, NY 15.516
13. 2J-Mike Johnson/Imperial, PA 15.518
14. 29-Darrell Lanigan/Union, KY 15.519
15. 24-Rick Eckert/York, PA 15.540
16. 47-Davey Johnson/Latrobe, PA 15.581
17. 22s-Gregg Satterlee/Rochester Mills, PA 15.608
18. 17M-Dale McDowell/Chickamauga, GA 15.628
19. 1G-Mike Marlar/Winfield, TN 15.654
20. 25-Shane Clanton/Fayetteville, GA 15.564
21. 49-Jonathan Davenport/Blairsville, Ga 15.670
22. F1-Coleby Frye/Dover, PA 15.675
23. 1*-Chub Frank/Bear Lake, PA 15.695
24. 21L-Matt Lux/Franklin, PA 15.710
25. 37H-Jared Hawkins/Fairmont, WV 15.714
26. 21B-Chip Brindle/Chatsworth, GA 15.746
27. 56-Russell King/Bristolville, OH 15.748
28. 99-Steve Francis/Ashland, KY 15.764
29. 71d-Ron Davies/Warren, PA 15.777
30. 31-Bryan Force/Indiana, PA 15.787
31. 2-Brady Smith/Solon Springs, WI 15.859
32. 20H-Jacob Hawkins/Fairmont, WV 15.866
33. 32c-Vic Coffey/Caledonia, NY 15.900
34. 72M-John Mason/Millersburg, OH 15.929
35. 2s-Dan Stone/Thompson, PA 15.935
36. J4-John Garvin/Sarver, PA 15.940
37. H1-Jared Miley/South Park, PA 15.941
38. 1L-John Lobb/Frewsburg, NY 15.942
39. 29K-Garrett Krummert/New Castle, PA 16.030
40. 22-Jill George/Cedar Falls, IA 16.032
41. 93-Donald Bradsher/Burlington, NC 16.040
42. 44H-Dave Hess Jr./Waterford, PA 16.100
43. 10-Gary Lyle/Hyde Park, PA 16.120
44. 1c-Lynn Geisler/Cranberry Twp., PA 16.136
45. 91-Tommy Beck/Murraysville, PA 16.139
46. 4J-John Mollick/Toronto, OH 16.210
47. 111-Brian Swartzlander/Leechburg, PA 16.228
48. 23T-Tony Burke/Sarver, PA 16.277
49. 22G-Greg Oakes/Franklinville, NY 16.277
50. 27J-Jeff Jones/Zelionople, PA 16.488
51. 29s-Ken Schaltenbrand/Sarver, PA 16.569
52. c33-Chris Casner/Mifflintown, PA 16.645
53. 38R-Nick Reges/Butler, PA 16.672
54. 37-Brian Tavenner/Winchester, VA 17.795
55. 22x-Scott Smith/Utica, OH 18.147
56. 15K-Ray Kroll Sr./Renfrew, PA 18.720
57. 41-Derrick Casner/Mifflintown, PA N/T
58. 28-Jimmy Mars/Menomonie, WI N/T
59. 7x-Herman Bertolini/Creighton, PA N/T
60. 55-Chris Schneider/Tarentum, PA N/T

Heat No. 1 (10 laps – Top 3 Transfer): Bloomquist, McCreadie, Marlar, Jared Hawkins, B. Smith, M. Johnson, Miley, Lyle, Oakes, S. Smith

Heat No. 2 (10 laps – Top 3 Transfer): Richards, Shaver, Lanigan, Clanton, Brindle, Lobb, Jacob Hawkins, Geisler, Jones, Kroll

Heat No. 3 (10 laps – Top 3 Transfer): Eckert, Davenport, Reddick, Coffey, King, Beck, Krummert, Wells, Schaltenbrand (DNS) D. Casner

Heat No. 4 (10 laps – Top 3 Transfer): C. Smith, McCool, D. Johnson, Francis, Frye, George, Mason, C. Casner, Mollick (DNS) Mars

Heat No. 5 (10 laps – Top 3 Transfer): Doar, Frank, Stone, Briggs, Davies, Satterlee, Swartzlander, Bertolini, Bradsher, Reges

Heat No. 6 (10 laps – Top 3 Transfer): Hubbard, Fuller, McDowell, Lux, Garvin, Hess, Force, Burke, Tavenner, Schneider

B-Main No. 1 (12 laps – Top 2 Transfer): Jared Hawkins, B. Smith, Clanton, M. Johnson, Jacob Hawkins, Geisler, Miley, Lobb, Oakes, Lyle, Brindle, Jones, S. Smith (DNS) Kroll

B-Main No. 2 (12 laps – Top 2 Transfer): Francis, Frye, King, Coffey, Mason, George, Beck, Mollick (DNS) Krummert, Wells, C. Casner, Schaltenbrand, D. Casner, Mars

B-Main No. 3 (12 laps – Top 2 Transfer): Briggs, Lux, Satterlee, Bradsher, Burke, Tavenner, Schneider, Bertolini, Force, Garvin, Davies, Hess, Reges

Related Posts

Which Schedule Would You like to Add to Your Calendar