6/24/09 – Big Diamond Raceway/Minersville, PA

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Results of WoO Late Model Series ‘Coal Country 40’ at Big Diamond Raceway (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (5) Josh Richards/40 $7,600
2. (1) Jeremy Miller/40 $3,000
3. (7) Darrell Lanigan/40 $2,600
4. (3) Tim Fuller/40 $2,250
5. (8) Steve Francis/40 $2,100
6. (2) Austin Hubbard/40 $1,800
7. (12) D.J. Myers/40 $1,200
8. (17) Chub Frank/40 $1,600
9. (13) Jim Yoder/40 $1,000
10. (4) Jeff Rine/40 $1,050
11. (10) Matt Lux/40 $850
12. (21) Shane Clanton/40 $1,300
13. (23) Brady Smith/40 $1,250
14. (19) Rick Eckert/40 $1,240
15. (9) Scott Haus/40 $710
16. (20) Russell King/40 $1,430
17. (22) Brent Robinson/40 $650
18. (24) Clint Smith/40 $1,130
19. (15) Gregg Satterlee/33 $620
20. (14) Bryan Sipe/28 $610
21. (18) Kenny Schrader/22 $600
22. (11) Dan Stone/20 $600
23. (16) Rob Ormbsee/20 $600
24. (6) Chad McClellan/19 $600

* Earnings include Winners Circle program and cash contingency award bonuses

Time of Race: 22 Mins., 01.695 Secs.
Margin of Victory: 1.726 Secs.
Yellow Flags: 5 (Laps 4, 7, 11, 20, 35)
Lap Leaders: Jeremy Miller (1-33); Richards (34-40)
Provisional Starters: Brady Smith, Clint Smith
Rookie of the Race: King ($250)
WoO LMS ‘Bonus Bucks’ Winner: Hubbard ($500)
Integra Shocks Crew Chief of the Race: Matt Barnes (Richards)

Ohlins Shocks Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

1. 2J-Jeff Rine/Danville, PA 16.448
2. 11H-Austin Hubbard/Seaford, DE 16.456
3. 19-Steve Francis/Ashland, KY 16.487
4. 24M-Jeremy Miller/Gettysburg, PA 16.500
5. 119M-Chad McClellan/Stoystown, PA 16.556
6. 19T-Tim Fuller/Watertown, NY 16.564
7. 1-Josh Richards/Shinnston, WV 16.681
8. 9-Kenny Schrader/Concord, NC 16.686
9. 76-Scott Haus/Hamburg, PA 16.726
10. 33s-Bryan Sipe/Hamburg, PA 16.812
11. 21d-Dan Stone/Thompson, PA 16.821
12. 19R-Rob Ormsbee/Wall, NJ 16.886
13. 27-Jim Yoder/Selinsgrove, PA 16.887
14. 32-Dylan Yoder/Selinsgrove, PA 16.910
15. 22-Gregg Satterlee/Rochester Mills, PA 16.930
16. 70J-D.J. Myers/Greencastle, PA 16.948
17. 25-Shane Clanton/Locust Grove, GA 16.948
18. ONE-Chuck Schutz/Pottstown, PA 16.967
19. 3-Brent Robinson/Smithfield, VA 16.974
20. 29-Darrell Lanigan/Union, KY 17.018
21. 26-Tony Knowles/Tyrone, GA 17.055
22. 44M-Jason Miller/Germansville, PA 17.080
23. 119B-Bryan Bernheisel/Lebanon, PA 17.094
24. 44-Clint Smith/Senoia, GA 17.102
25. 24-Rick Eckert/York, PA 17.188
26. 21-Matt Lux/Franklin, PA 17.198
27. 18-Dustin Hapka/Grand Forks, ND 17.204
28. 119-Jim Bernheisel/Lebanon, PA 17.214
29. 1*-Chub Frank/Bear Lake, PA 17.379
30. 118-Randy Stoudt/Pottstown, PA 17.457
31. 23-Mike Bingaman/Selinsgrove, PA 17.514
32. 56-Russell King/Bristolville, OH 17.520
33. 11-Tyler Reddick/Corning, CA 17.563
34. 78T-Tracy Gregory/Dalton, PA 17.578
35. 8-Tim Fedder/Millerstown, PA 17.579
36. 14-April Farmer/Livingston, TN 17.652
37. 15-Luke Hoffner/Turbotville, PA 17.664
38. 73-Al Cheney/Hamilton Square, NJ 17.699
39. 4-Danny Snyder/Green Lane, PA 17.717
40. 115-Troy Miller/Tower City, PA 17.745
41. 88-Randall Croop/Berwick, PA 17.860
42. 7-Josh Young/Berwick, PA 18.168
43. 13b-Jame Cornell/Harpersville, NY 18.235
44. 99z-Dave Zona/Montrose, PA 18.354
45. 12-Jordan Bland/Campbellsville, KY 20.077
46. 2-Brady Smith/Solon Springs, WI N/T

Heat No. 1 (10 laps – Top 4 Transfer): Rine, McClellan, Haus, J. Yoder, Clanton, Frank, Eckert, Knowles, Bland, Hoffner, Reddick, Croop

Heat No. 2 (10 laps – Top 4 Transfer): Fuller, Hubbard, Lux, Sipe, Schutz, Cheney, Jason Miller, B. Smith, Young, Gregory, D. Yoder, Stoudt

Heat No. 3 (10 laps – Top 4 Transfer): Richards, Francis, Stone, Satterlee, Hapka, Robinson, Snyder, Bingaman, B. Bernheisel, Cornell, Fedder

Heat No. 4 (10 laps – Top 4 Transfer): Jeremy Miller, Lanigan, Myers, Ormsbee, Schrader, King, Farmer, C. Smith, T. Miller, J. Bernheisel, Zona

B-Main No. 1 (12 laps – Top 3 Transfer): Frank, Eckert, Clanton, B. Smith, Bland, Knowles, Gregory, Cheney, Hoffner, Young, Jason Miller, Schutz, Reddick, Croop, D. Yoder (DNS) Stoudt

B-Main No. 2 (12 laps – Top 3 Transfer): Schrader, King, Robinson, Farmer, C. Smith, Bingaman, Snyder, Cornell, Hapka, T. Miller, Fedder, B. Bernheisel, J. Bernheisel (DNS) Zona

Related Posts

Which Schedule Would You like to Add to Your Calendar