6/2/07 – Hagerstown (MD) Speedway

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Results of WoO Late Model Series ‘Conococheague 50’ at Hagerstown Speedway (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (4) Shannon Babb/50 $10,000
2. (2) Jason Covert/50 $5,500
3. (1) Clint Smith/50 $3,000
4. (8) Chub Frank/50 $2,500
5. (10) Josh Richards/50 $2,000
6. (6) Shane Clanton/50 $1,700
7. (12) Steve Francis/50 $1,400
8. (3) Gary Stuhler/50 $1,300
9. (21) Bo Feathers/50 $1,200
10. (18) Darrell Lanigan/50 $1,100
11. (5) Tim McCreadie/50 $1,050
12. (19) Jeremy Miller/50 $1,000
13. (15) J.T. Spence/50 $950
14. (22) Ronnie DeHaven Jr./50 $900
15. (13) Sean Cosgrove/50 $850
16. (25) Kirk Ryan Jr./50 $800
17. (16) Brian Booze/50 $770
18. (11) Rick Eckert/50 $750
19. (23) Eddie Carrier Jr./49 $730
20. (24) Tim Fuller/49 $950
21. (20) Brent Smith/49 $700
22. (17) John Blankenship/49 $700
23. (7) Chris Madden/23 $750
24. (9) Al Shawver Jr./22 $700
25. (14) D.J. Myers/0 $700

Time of Race: 28 Mins., 39.259 Secs.
Margin of Victory: 0.774 Secs.
Yellow Flags: 2 (Laps 6, 23)
Lap Leaders: Babb (1-50)
Provisional Starters: Carrier, Fuller, Ryan
Rookie of the Race: Tim Fuller ($250)
WoO LMS ‘Bonus Bucks’ Winner: Jason Covert ($500)
National Interstate Insurance Fast Time Award: Babb ($100)
National Interstate Insurance Hard Luck Award: Madden ($50)

Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

1. 18-Shannon Babb/Moweaqua, IL 19.275
2. 25-Shane Clanton/Locust Grove, GA 19.468
3. 44M-Chris Madden/Gray Court, SC 19.472
4. 90-Gary Stuhler/Greencastle, PA 19.520
5. 39-Tim McCreadie/Watertown, NY 19.546
6. 1*-Chub Frank/Bear Lake, PA 19.598
7. 24-Rick Eckert/York, PA 19.611
8. 14-Jack Pencil/Bedford, PA 19.680
9. 215-Al Shawver Jr./Hampstead, MD 19.747
10. D1-D.J. Myers/Greencastle, PA 19.758
11. 44-Clint Smith/Senoia, GA 19.780
12. B2-Brian Booze/Marion, PA 19.826
13. 64-Sean Cosgrove/Catharpin, VA 19.870
14. 1-Josh Richards/Shinnston, WV 19.871
15. 91s-J.T. Spence/Winchester, VA 19.878
16. 71-Brent Smith/Mercersburg, PA 19.887
17. 361-David Scott/Garland, PA 19.929
18. 9-Frankie Plessinger/Big Cove Tannery, PA 20.011
19. 1D-Ronnie DeHaven Jr./Winchester, VA 20.013
20. 21L-Matt Lux/Franklin, PA 20.018
21. 91-Billy Decker/Unadilla, NY 20.044
22. 00-Bo Feathers/Winchester, VA 20.074
23. 29-Darrell Lanigan/Union, KY 20.084
24. 15-Steve Francis/Ashland, KY 20.104
25. 46-Marvin Winters/McConnellsburg, PA 20.150
26. 41-Nathan Durboraw/Hagerstown, MD 20.187
27. E1-Mike Balzano/Parkersburg, WV 20.214
28. 43A-Jason Covert/York Haven, PA 20.245
29. 21d-Dan Stone/Thompson, PA 20.249
30. 23-John Blankenship/Williamson, WV 20.261
31. 06-Mike Lupfer/Shermansdale, PA 20.265
32. 8A-Alan Sagi/Hagerstown, MD 20.301
33. 24M-Jeremy Miller/Gettysburg, PA 20.354
34. 7H-Darryl Hills/Great Mills, MD 20.370
35. 19-Tim Fuller/Watertown, NY 20.387
36. 7-Paul Crowl/Upperco, MD 20.393
37. 28-Eddie Carrier Jr./Salt Rock, WV 20.440
38. 90k-Ray Kable Jr./Sykesville, MD 20.475
39. 45-Ricky Elliott/Seaford, DE 20.533
40. RG3-Bob Salathe/Bedford, PA 20.567
41. 8-Les Hare/Felton, PA 20.606
42. 17-Nick Dickson/Lewistown, PA 20.630
43. 5K-Kirk Ryan Jr./Lewisberry, PA 20.905
44. 8L-Scott LeBarron/Dover, PA 20.912
45. 18H-Rick Hulson/Glen Burnie, MD 21.003
46. 11s-Jim Stine/Middlesburg, PA 221.033
47. 6-Jamie Lathroum/Mechanicsville, MD 21.095
48. 21s-Jeff Shearer/McConnellsburg, PA 21.111
49. 15b-Shane Beegle/Everett, PA 21.131
50. 12-Devin Friese/Chambersburg, PA N/T

Heat No. 1 (10 laps – Top 4 Transfer): McCreadie, Babb, Shawver, Cosgrove, J. Miller, Scott, Decker, Carrier, Winters, Hare, Beegle, Hulson (DNS) Stone

Heat No. 2 (10 laps – Top 4 Transfer): Frank, Clanton, Richards, D.J. Myers, Blankenship, Durboraw, Feathers, Plessinger, Hills, Friese, Kable, Stine, Dickson

Heat No. 3 (10 laps – Top 4 Transfer): C. Smith, Madden, Eckert, Spence, Elliott, Lanigan, DeHaven, Balzano, Ryan, Fuller, Lathroum, Lupfer

Heat No. 4 (10 laps – Top 4 Transfer): Stuhler, Covert, Francis, Booze, B. Smith, Sagi, Pencil, LeBarron, Crowl, Lux, Salathe, Shearer

B-Main No. 1 (12 laps – Top 3 Transfer): Blankenship, J. Miller, Feathers, Decker, Scott, Hills, Durboraw, Carrier, Dickson, Winters, Friese, Hulson, Hare, Plessinger, Kable, Beegle, Stine (DNS) Stone

B-Main No. 2 (12 laps – Top 3 Transfer): Lanigan, B. Smith, DeHaven, Ryan, Balzano, Elliott, Sagi, Fuller, Pencil, LeBarron, Lathroum, Lux, Lupfer, Crowl, Shearer

Related Posts

Which Schedule Would You like to Add to Your Calendar