4/17/15 – Farmer City Raceway (Illini 100 Night 1)

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Results of World of Outlaws Late Model Series Douglas Ram Truck Illini 100 at Farmer City Raceway (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (6) Scott Bloomquist/25 $6,150
2. (1) Brian Shirley/25 $3,000
3. (3) Tim McCreadie/25 $2,650
4. (5) Don O’Neal/25 $2,300
5. (18) Josh Richards/25 $2,200

6. (8) Chub Frank/25 $1,950
7. (10) Brandon Sheppard/25 $1,300
8. (2) Mike Marlar/25 $1,250
9. (4) Jimmy Owens/25 $1,150
10. (13) Shannon Babb/25 $1,050
11. (7) John Gardner Jr./25 $900
12. (15) Bobby Pierce/25 $900
13. (12) Joe Harlan/25 $800
14. (9) Darrell Lanigan/25 $1,425
15. (20) Steve Francis/25 $850
16. (11) Jason Feger/25 $750
17. (17) Rick Eckert/25 $1,310
18. (14) Frank Heckenast Jr./25 $1,190
19. (22) Eric Wells/25 $1,170
20. (16) Dennis Erb Jr. /25 $600
21. (26) Brandon Overton/25 $860
22. (21) Morgan Bagley/24 $1,150
23. (23) Shane Clanton/24 $1,150
24. (19) Steve Thorsten/24 $675
25. (27) Jordan Yaggy/24 $110
26. (24) Chase Junghans/24 $1,150
27. (25) Boom Briggs/4 $670

Time of Race: 8 Mins., 19 Secs.
Margin of Victory: 1.595 Secs.
Yellow Flags: One (lap 3)
Lap Leaders: Shirley (1-4, 15-17); Bloomquist (5-14, 18-25)
Provisional Starters: Clanton (WoO points), Junghans (WoO points), Briggs (WoO emergency), Overton (WoO emergency), Yaggy (WoO emergency)
WoO LMS ‘Bonus Bucks’ Winner: Don O’Neal ($500)
WoO LMS ‘Rookie of the Race’ Winner: Brandon Overton ($250)

Ohlins Shocks Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

Group A

1. 18B-Shannon Babb, Moweaqua, Ill., 12.934
2. 39-Tim McCreadie, Watertown, N.Y., 12.962
3. 32-Bobby Pierce, Oakwood, Ill., 13.066
4. 28m-Jimmy Mars, Menomonie, Wis., 13.095
5. 1*-Chub Frank, Bear Lake, Pa., 13.174
6. 29-Darrell Lanigan, Union, Ky., 13.203
7. 38c-John Gardner Jr., Germantown Hills, Ill., 13.228
8. 89-Mike Spatola, Manhattan, Ill., 13.231
9. 14m-Morgan Bagley, Longview, Texas, 13.255
10. 3s-Brian Shirley, Chatham, Ill., 13.258
11. 99jr-Frank Heckenast Jr., Frankfort, Ill., 13.262
12. 0-Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn., 13.305
13. 7T-Steve Thorsten, Chebanse, Ill., 13.305
14. 9D-Daniel Flessner, Thawville, Ill. , 13.352
15. 99B-Boom Briggs, Bear Lake, Pa., 13.383
16. 83-Scott Bull, Fairbury, Ill., 13.448
17. 89-Daren Friedman, Forest, Ill., 13.458
18. 8K-Levi Kissinger, Mt. Vernon, Ind., 13.544
19. 99m-Devin Moran, Dresden, Ohio, 13.642
20. 18c-Chase Junghans, Manhattan, Kan., 13.647
21. 134-Chuck Mitchell, Jacksonville, Ill., 13.661
22. 18s-Jack Sullivan, Greenbrier, Ark., 13.761
23. 22-Chris Dick, Deland, Ill., 13.797
24. 782-Mark Larson, Ottawa, Ill., 14.009

Group B

1. 5-Don O’Neal, Martinsville, Ind., 12.817
2. 25F-Jason Feger, Bloomington, Ill., 12.968
3. 157-Mike Marlar, Winfield, Tenn., 13.066
4. B12-Kevin Weaver, Gibson City, Ill., 13.086
5. 20-Jimmy Owens, Newport, Tenn., 13.117
6. Z-Joe Harlan, El Paso, Ill., 13.156
7. 10-Scott Schmitt, Tonica, Ill., 13.206
8. 15-Steve Francis, Ashland, Ky., 13.242
9. 35-Derek Chandler, Pontiac, Ill., 13.247
10. 28-Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill., 13.269
11. 7v-Rick Eckert,York, Pa., 13.312
12. 1-Josh Richards, Shinnston, W.Va., 13.314
13. 116-Torin Mettille, Cullom, Ill., 13.335
14. 18-Eric Wells, Hazard, Ky., 13.349
15. 6m-Wendell Wallace, Batesville, Ark., 13.352
16. B5-Brandon Sheppard, New Berlin, Ill., 13.38
17. 42-McKay Wenger, Fairbury, Ill., 13.398
18. 76-Brandon Overton, Evans, Ga., 13.42
19. 4G-Bob Gardner, Peoria, Ill., 13.439
20. 45-Kyle Hammer, Clinton, Ill., 13.694
21. 77-Jordan Yaggy, Rochester, Minn., 13.807
22. 33-Billy Hough, Thomasville, Ill., 14.328
23. 25-Shane Clanton, Zebulon, Ga., 19.239
24. 75-Billy Drake, Bloomington, Ill., no time

Heat No. 1 (10 laps – Top 3 Transfer): Shirley, J. Gardner, Babb, Thorsten, Mars, Moran, Sullivan, Bull.

Heat No. 2 (10 laps – Top 3 Transfer): McCreadie, Frank, Heckenast, Friedman, Spatola, Flessner, Junghans, Dick.

Heat No. 3 (10 laps – Top 3 Transfer): Bloomquist, Lanigan, Pierce, Bagley, Briggs, Mitchell, Kissinger, Larson.

Heat No. 4 (10 laps – Top 3 Transfer): O’Neal, Sheppard, Erb, Gardner, Schmitt, Mettille, Weaver, Hough.

Heat No. 5 (10 laps – Top 3 Transfer): Owens, Feger, Eckert, Francis, Wells, Clanton, Wenger, Hammer.

Heat No. 6 (10 laps – Top 3 Transfer): Marlar, Harlan, Richards, Overton, Chandler, Wallace, Yaggy. DNS: Drake.

B-Main No. 1 (10 laps – Top 2 Transfer): Thorsten, Bagley, Mars, Moran, Friedman, Briggs, Sullivan, Mitchell, Flessner, Bull, Junghans, Kissinger, Larson, Dick, Spatola.

B-Main No. 2 (10 laps – Top 2 Transfer): Francis, Wells, Clanton, Gardner, Overton, Schmitt, Yaggy, Wallace, Chandler, Weaver, Mettille, Wenger, Hammer, Hough. DNS: Drake.

Related Posts

Which Schedule Would You like to Add to Your Calendar