4/17/07 – Lernerville Speedway/Sarver, PA

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Results of WoO Late Model Series at Lernerville Speedway (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (1) Shannon Babb/50 $10,000
2. (8) Jimmy Mars/50 $5,000
3. (10) Rick Eckert/50 $3,000
4. (5) Clint Smith/50 $2,500
5. (19) Dick Barton/50 $2,000
6. (9) Darrell Lanigan/50 $1,700
7. (12) Donnie Moran/50 $1,900
8. (13) Doug Horton/50 $1,300
9. (7) Chris Madden/50 $1,200
10. (20) Brian Shirley/50 $1,100
11. (17) Tim Fuller/50 $1,300
12. (22) David Scott/50 $1,000
13. (18) Shane Clanton/48 $950
14. (3) Josh Richards/37 $900
15. (23) Chub Frank/37 $850
16. (6) Steve Francis/27 $800
17. (11) Eddie Carrier Jr./24 $770
18. (2) Brian Birkhofer/21 $750
19. (24) Vic Coffey/19 $730
20. (21) Mike Blose/19 $700
21. (14) Lynn Geisler/11 $700
22. (4) Rob Blair/8 $700
23. (15) Dave Hess Jr./8 $700
24. (25) Sam Stile/8 $700
25. (16) Rick Aukland/4 $700
26. (26) Matt Lux/4 $700

Time of Race: 37 Mins., 3.587 Secs.
Margin of Victory: 0.734 Secs.
Yellow Flags: 7 (Laps 0, 2, 3, 9, 15, 18, 27)
Lap Leaders: Babb (1-50)
Rookie of the Race: Tim Fuller ($250)
WoO LMS ‘Bonus Bucks’ Winner: Donnie Moran ($500)

Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

1. 18-Shannon Babb/Moweaqua, IL 15.922
2. 44M-Chris Madden/Gray Court, SC 15.937
3. 15b-Brian Birkhofer/Muscatine, IA 15.962
4. 15-Steve Francis/Ashland, KY 16.070
5. W11-Robbie Blair/Titusville, PA 16.244
6. 44-Clint Smith/Senoia, GA 16.263
7. 28M-Jimmy Mars/Menominee, WI 16.282
8. 99M-Donnie Moran/Dresden, OH 16.293
9. 46-Doug Horton/Bruceton Mills, WV 16.363
10. 24-Rick Eckert/York, PA 16.372
11. 25-Shane Clanton/Locust Grove, GA 16.420
12. 12-Rick Aukland/Zanesville, OH 16.429
13. 29-Darrell Lanigan/Union, KY 16.558
14. 1c-Lynn Geisler/Cranberry Twp., PA 16.699
15. 28-Eddie Carrier Jr./Salt Rock, WV 16.733
16. 1-Josh Richards/Shinnston, WV 16.734
17. H1-Jared Miley/South Park, PA 16.768
18. 19-Tim Fuller/Watertown, NY 16.856
19. 3s-Brian Shirley/Chatham, IL 16.890
20. 361-David Scott/Garland, PA 16.904
21. 62-Kenny Johnson/Parkersburg, WV 16.907
22. 22H-Bump Hedman/Sugar Grove, PA 16.926
23. 40-Dutch Davies/Warren, PA 16.947
24. 1*-Chub Frank/Bear Lake, PA 17.019
25. 33H-Chris Hackett/Erie, PA 17.032
26. 4-Alex Ferree/Saxonburg, PA 17.076
27. 23-Tony Burke/Sarver, PA 17.084
28. 19c-Steve Casebolt/Richmond, IN 17.222
29. E1-Mike Balzano/Parkersburg, WV 17.292
30. 28b-Dick Barton/Ashville, NY 17.304
31. 44H-Dave Hess Jr./Waterford, PA 17.388
32. 2J-Mike Johnson/Imperial, PA 17.418
33. 1L-Dane Laraway/Irwin, PA 17.440
34. 5b-Mike Blose/New Bethlehem, PA 17.454
35. 5R-Jerry Redden/Mahaffey, PA 17.458
36. 3-Dan Swartzlander/Sarver, PA 17.539
37. 0K-Drew Koteles/Canonsburg, PA 17.640
38. 21L-Matt Lux/Franklin, PA 17.654
39. 5M-Ryan Markham/Ashland, OH 17.818
40. 10-Gary Lyle/Hyde Park, PA 17.916
41. 66-Nick Jones/North Hills, PA 17.937
42. 03-Doug Eck/Corry, PA 18.006
43. 75-Bart Hartman/Zanesville, OH 18.335
44. 32c-Vic Coffey/Leicester, NY 18.516
45. 2s-Sam Stile/Charleroi, PA 18.751
46. 9k-Mike Knight/Ripley, NY 19.811
47. 22-Greg Satterlee/Rochester Mills, PA 19.924
48. 22Jr.-Gary Beck Jr./Alexandria, PA 19.944
49. 6-Eric Midkiff/Boyertown, PA 20.530
50. 97-Ben Satterlee/Rochester Mills, PA N/T

Heat No. 1 (10 laps – Top 4 Transfer): Babb, Blair, Lanigan, Horton, Miley, Hackett, Jones, Koteles, Midkiff, Balzano, Stile, Laraway, K. Johnson

Heat No. 2 (10 laps – Top 4 Transfer): C. Smith, Madden, Eckert, Geisler, Fuller, Barton, Ferree, Lux, Blose, Eck, Hedman, Knight, B. Satterlee

Heat No. 3 (10 laps – Top 4 Transfer): Mars, Birkhofer, Carrier, Hess, Clanton, Shirley, Hartman, G. Satterlee, Burke, Redden, Markham, Davies

Heat No. 4 (10 laps – Top 4 Transfer): Francis, Richards, Moran, Aukland, Frank, Scott, Casebolt, Coffey, Lyle, Beck, Swartzlander, M. Johnson

B-Main No. 1 (12 laps – Top 3 Transfer): Fuller, Barton, Blose, Balzano, Jones, Ferree, Hedman, Koteles, Midkiff, Miley, Eck, Laraway, Hackett, Stile, B. Satterlee, Lux (DNS) K. Johnson, Knight

B-Main No. 2 (12 laps – Top 3 Transfer): Clanton, Shirley, Scott, Frank, Coffey, Lyle, Markham, Redden, G. Satterlee, Beck (DNS) Hartman, Casebolt, Burke, Swartzlander, Davies, M. Johnson

Related Posts

Which Schedule Would You like to Add to Your Calendar